0312 219 93 73
Ankara Spor Merkezleri - Most Life Club
Sosyal Medya Adreslerimiz

Vücut Kompozisyonu Ölçümleri

Most Life Club’da vücut kompozisyonunuz, Bioelektrik Empedans Analizi (BIA), Deri Kıvrım Kalınlığı (Skinfold Calipper) ve Çevre Ölçümleri ile belirlenir. Farklı yöntemler kullanılmasının getirdiği avantajların başında vücut kompozisyonunuzun minimum hata ile belirlenmesi gelmektedir. Ölçüm basamaklarından ilki olan BİA, bilimsel olarak kanıtlanmış doğrulukta ölçüm yapan TANITA kullanılarak yapılmakta ve;
Toplam Vücut Ağırlığı (kg),
İdeal Kilo (kg),
Vücut Kitle İndeksi (BMI),
Vücut Yağ Oranı (%),
Vücut Yağ Kütlesi (kg),
Vücut Yağsız Kütlesi (kg),
Vücut Sıvı Oranı (%),
Hücre içi Sıvı Oranı (%),
Hücre dışı Sıvı Oranı (%),
Bölgesel Kas Ağırlığı (kg),
Bölgesel Yağ Dağılımı (%),
Bazal Metabolizma Hızı Bilgileri (kcal),
Obezite Derecesi (%) hakkında bilgi sağlamaktadır.
Deri Kıvrım Kalınlığı (Skinfold Calipper) ölçümü vücut kompozisyonunu belirlemede kullanılan güvenilir ölçüm yöntemlerinden birisidir. FitmatePRO ve Tanita cihazlarına destek olarak kullandığımız deri kıvrım kalınlığı ölçümü, bölgesel yağlanmanın belirlenmesinde kullanılmaktadır. Göğüs, bel, kalça çevrelerinin belirlenmesinde kullanılan çevre ölçümleri ise bizlere estetik değerler hakkında bilgi vermekle birlikte, kardio-vasküler hastalık riskinin belirlenmesinde kullanılan bel/kalça oranını takip etme olanağı tanır.

Fıtness (Kondisyon) Testleri

FitmatePRO ile kişinin kullanabileceği maksimum oksijen miktarını (VO2max) belirlenerek, eğitmenlerin kişinin kalp atım hızına ve oksijen tüketimine göre, hedefe yönelik antrenman programları oluşturması sağlanır. Üstelik FitmatePRO ile bu değerler ister maksimum, ister maksimum altı şiddetlerde yapılan testler ile belirlenebilir. Örneğin aşağıdaki gibi bir oksijen tüketimi/kalp atım hızı grafiğine sahip iseniz;
Sizin için en uygun egzersiz şiddeti (koşu bandı) aralıkları aşağıdaki gibi olacaktır.
Yağ Yakmak İçin (35-49% VO2max);
Egz. Nabız 108-126 b/m
Egz. Hızı 5-7 km/h
(Bu koşullarda egzersiz yaptığınız zaman saatte 630 Kcal harcamanız mümkündür.)

Ayrıca FitmatePRO her ölçüm sonunda yapılan egzersizin MET (Metabolik Eşitlik Değeri) değerini vererek, o egzersizin dinlenik metabolik hızınızın kaç katına eşdeğer olduğunu belirler. Böylece yaptığınız egzersizin kaç kalori harcamanıza sebep olacağı en doğru yöntemle belirlenmiş olur.

Tüm bunların yanında, FitmatePRO ile yapılan ölçümler sonucu dinlenik oksijen tüketiminize bağlı olarak elde edilen verilerle eğitmenlerinize ve beslenme uzmanlarınıza, genel kondisyon düzeyiniz, yaşam biçiminiz, beslenme alışkanlıklarınız ve en önemlisi günlük kalori ihtiyacınız konusunda değerli bilgiler verilecektir.